piątek, 15 lutego 2013

"Praktyczne gotowanie według pięciu przemian"

Nie interesuję się chińską medycyną ani stylem życia, ale bardzo lubię gotować, a co za tym idzie jeść. Kiedy sięgałam po książkę „Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” autorstwa Anny Czelej spodziewałam się długiej listy przepisów, które z radością wypróbuję. Jednak ten poradnik jest inny niż dotychczas znane mi książki o zdrowym odżywianiu.

Przede wszystkim nie jest to książka kucharska, jak mówi sama autorka. Zamiast przepisów kulinarnych znajdziemy tutaj świetnie wyłożoną filozofię kuchni chińskiej, która ma nam uświadomić i nauczyć jak odczytywać poszczególne symbole i przekładać je na sposób przygotowywanie potraw. W drugiej części książki znajdziemy mnóstwo przepisów, ale nie takich typowych, jakie znamy z polskich książek kucharskich. Autorka przygotowała listę potraw i opatrzyła je informacją jak je przygotować, tak by zawierały produkty wszystkich pięciu przemian. Książka zawiera spisy i tabele produktów, dzięki którym łatwiej będzie nam się poruszać po poradniku i zrozumieć zasady przygotowywania potraw zgodnie z zasadą pięciu przemian.

„Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” to z pewnością dość nowatorska jak na polskie warunki książka kulinarna, jednak dla miłośników medycyny chińskiej i zdrowego stylu życia będzie to świetna lektura, z której będą mogli zaczerpnąć wiele przydatnych porad i zmienić swoje podejście do gotowania.

Jedyną, ale też największą wadą książki jest jej język. Pisałam o świetnie wyłożonej filozofii kuchni chińskiej, bo rzeczywiście autorka dość obszernie ją przedstawiła, ale w taki sposób, że dla przeciętnego człowieka, czyli mnie, jest to kompletnie niezrozumiałe. I teraz pytanie brzmi, czy „Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” ma przyciągnąć nowe osoby do tego stylu życia, czy też jest to poradnik dla miłośników kultury, medycyny i kuchni chińskiej. Sama mam wrażenie, że raczej skierowana jest do tych drugich i takim czytelnikom mogę tę książkę polecić.
O książce:
Autor: Anna Czelej
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Studio Astropsychologii, wyd. IV, Białystok 2012.


6 komentarzy:

 1. Dodaję do obserwowanych i zapraszam do siebie :)
  http://ksiazkowy-kacik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. ładnie tu, będę wpadać, a Ciebie kieruję do mnie: inaczejznaczypomojemu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. To nie dla mnie. Chyba, że jako ciekawostka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozdanie kosmetyczne u mnie :) Zapraszam!
  http://youbeautiful-kosmetycznefantazje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem miłośnikiem medycyny chińskiej, ale coraz częściej zwracam uwagę na to, co jem i jak to jest podane.
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam osoby, które odżywiają się według zasad pięciu przemian i bardzo sobie to chwalą. Chętnie kupię ją na prezent, a przy okazji także sama skorzystam:)

  OdpowiedzUsuń