sobota, 1 grudnia 2012

Tracy Hogg, Melinda Blau, Język niemowląt


Tytuł: Język niemowląt
Autorzy: Tracy Hogg, Melinda Blau
Wydawnictwo: Świat Książki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012

Zdjęcie: źródło


     Tracy Hogg nazywana przez amerykańskich rodziców Dziecięcą Szeptunką ma niezwykły dar. Jak nikt inny potrafi rozumieć język niemowląt - ich płacz, jęki, mowę ciała. Autorka uważa jednak, że ten "dar" nie jest żadnym nadzwyczajnym uzdolnieniem - to tylko zrozumienie dziecka dzięki uważnemu słuchaniu, wnikliwej obserwacji i odpowiedniej interpretacji zachowań dziecka. Tracy Hogg z noworodkami pracowała przez wiele lat co pozwoliło jej upewnić się, że sposób, w jaki rozumuje zachowania dzieci są prawidłowe. Poradnik napisany jest nie tylko na podstawie doświadczeń autorki, przytacza też wiele praktycznych scen z życia młodych rodziców i... to w książce podoba mi się najbardziej. Może mam mylne wrażenie (albo po prostu w swoim życiu przeczytałam zbyt mało poradników), ale czułam się jakbym czytała powieść z wplecionymi w treść "dobrymi radami". Taka forma bardzo mi odpowiada :) Podział treści na 9 rozdziałów pozwala szybko odnaleźć treści, których w danym momencie potrzebujemy. Polecam zacząć czytać książkę jeszcze przed porodem, gdyż pozwala oswoić się ze zmianami, przygotować się na powrót ze szpitala do domu, stworzyć praktyczny plan dnia. Bardzo istotne są dla mnie informacje dotyczące karmienia, snu noworodka, etapów rozwoju...

       Po lekturze "Języka niemowląt" będziemy znać odpowiedzi m.in.na poniższe pytania:
  • Dlaczego dziecko wydaje się być bez przerwy głodne?
  • Skąd wiedzieć, ile dziecko je, skoro jest karmione piersią?
  • Czy brać dziecko na ręce, za każdym razem gdy płacze?
  • Czy noworodek powinien sam spać w łóżeczku?
  • Dlaczego jedne dzieci potrafią przespać spokojnie całą noc, a inne płaczą?
    Jednak to zaledwie garstka informacji, których dostarcza nam książka. Ta świetna książka radzi nam także jak zorganizować na nowo życie rodzinne po narodzinach dziecka, jak ogarnąć dom i wszystkie nowe obowiązki, jak pokonać strach przed nieznanym. Autorka nie skupia się tylko na odczuciach i potrzebach dziecka, dla niej równie ważny jest komfort psychiczny rodziców, ich uczucia i obawy. 

     Jednym słowem książka jest FENOMENALNA! Autorka stworzyła swego rodzaju "biblię" dla młodych rodziców, pełną rad i przykazań. Wszystkie rady konsultowane były z lekarzem, więc bez obaw można je stosować we własnym domu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz