czwartek, 20 września 2012

Praktyczny Kurs Pisarstwa - Katarzyna Krzan

Autor: Katarzyna Krzan
Wydawnictwo: Złote Myśli
data wydania: maj 2009
ISBN: 978-83-7582-807-8
liczba stron: 112

Nie, nie piszę książki i nie planuję kariery pisarki. Napisałam chyba zbyt wiele recenzji książek, by sama poddać własne dzieło uważnej ocenie recenzentów. ;-) Fakt, że sama niczego nie piszę nie oznacza jednak, że nie fascynuje mnie proces powstawania książki. Fascynuje i to bardzo, dlatego też zdecydowałam się zapoznać z e-bookiem "Praktyczny Kurs Pisarstwa". Jego autorka, Katarzyna Krzan, prowadzi wydawnictwo internetowe, które m.in. publikuje teksty początkujących autorów. Początkujący nie oznacza, że można tam się zgłosić z pierwszym lepszym pomysłem. Publikowane są tylko naprawdę dobrze napisane teksty. Wskazówki, jak taki tekst stworzyć, znajdziecie właśnie w publikacji pani Krzan.

Publikacja, stosunkowo niewielka objętościowo, zawiera całą masę przydatnych informacji – co w moim odczuciu wyróżnia ją spośród szeregu podobnych, często zdecydowanie grubszych poradników. Autorka ciekawie i przystępnie opisuje kolejne aspekty, jakie musimy brać pod uwagę, tworząc własne dzieło.

Dowiemy się m.in.:
- o czym w ogóle pisać i jak stworzyć wstęp, który zainteresuje czytelnika
- jaką narrację wybrać
- jak stworzyć ciekawego bohatera – począwszy od wyboru imienia, poprzez opis wyglądu i zachowania aż do sposobu w jaki będzie się wysławiał
- jak tworzyć interesujące dialogi, budować sceny, komponować wątki
- jak korzystać ze stereotypów i budować przestrzeń fabularną

Język autorki jest dość oszczędny ale przy tym bardzo przystępny i treściwy. Katarzyna Krzan nie ogranicza się do samej teorii, często przytacza cytaty z książek znakomitych autorów, choćby Pilcha czy Dostojewskiego i zwraca uwagę na wykorzystane przez nich techniki. Książkę czyta się błyskawicznie, choć warto podzielić ją sobie na części, tym bardziej, że każdy rozdział kończą interesujące ćwiczenia praktyczne. Co prawda nikt nie sprawdzi, jak dobrze poradziliśmy sobie z tematem, mimo to zadania typu dialog między aniołem i diabłem na temat duszy człowieka, scena ucieczki z zakładu dla obłąkanych czy plan powieści na podstawie przytoczonego artykułu, uważam za bardzo kreatywne i przydatne w procesie doskonalenia własnego warsztatu.

Końcówka publikacji jest niestety nieco gorsza. Autorka przytacza tutaj sporo definicji a także historię paru gatunków literackich. Czyta się to niczym wiadomości z Wikipedii i nie odniosłam wrażenia, by w jakiś sposób pomagało to początkującym pisarzom. Mimo to publikację polecam zarówno tym, którzy lubią pisać, czy to do szuflady, czy też z zamiarem wydania własnego dzieła, ale również tym, którzy pragną lepiej poznać złożony proces powstawania dzieł literackich. Sama z pewnością do tej publikacji powrócę, bo choć nie mam aspiracji napisania książki, z chęcią spróbuję własnych sił w rozwiązywaniu kreatywnych ćwiczeń :-)  

Recenzja również na moim blogu: http://alison-2.blogspot.com/

5 komentarzy:

 1. Mimo, że nie zamierzam pisać książki, to mimo wszytko jestem skłonna kupić ten poradnik z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj na stronę wydawnictwa, z tego co się orientuję nadal obowiązuje promocja, w ktorej można otrzymać dowolnego ebooka za darmo.

   Usuń
 2. Dziękuję za miłe słowa :) Polecam także mój nowszy i dwukrotnie grubszy poradnik: Zacznij pisać. Motywacyjny poradnik pisarza. Dostępny w Złotych Myślach i innych księgarniach z e-bookami. Planuję wkrótce wydanie papierowe.
  Pozdrawiam
  Katarzyna Krzan
  ps. promocja trwa do końca października, ale zamierzamy też drastycznie obniżyć ceny e-booków na stałe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za informację, poszukam nowego poradnika :-)

   Usuń
 3. At this moment I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read more news.


  my webpage ... Las Vegas Dryer Repair

  OdpowiedzUsuń