piątek, 15 lutego 2013

"Praktyczne gotowanie według pięciu przemian"

Nie interesuję się chińską medycyną ani stylem życia, ale bardzo lubię gotować, a co za tym idzie jeść. Kiedy sięgałam po książkę „Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” autorstwa Anny Czelej spodziewałam się długiej listy przepisów, które z radością wypróbuję. Jednak ten poradnik jest inny niż dotychczas znane mi książki o zdrowym odżywianiu.

Przede wszystkim nie jest to książka kucharska, jak mówi sama autorka. Zamiast przepisów kulinarnych znajdziemy tutaj świetnie wyłożoną filozofię kuchni chińskiej, która ma nam uświadomić i nauczyć jak odczytywać poszczególne symbole i przekładać je na sposób przygotowywanie potraw. W drugiej części książki znajdziemy mnóstwo przepisów, ale nie takich typowych, jakie znamy z polskich książek kucharskich. Autorka przygotowała listę potraw i opatrzyła je informacją jak je przygotować, tak by zawierały produkty wszystkich pięciu przemian. Książka zawiera spisy i tabele produktów, dzięki którym łatwiej będzie nam się poruszać po poradniku i zrozumieć zasady przygotowywania potraw zgodnie z zasadą pięciu przemian.

„Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” to z pewnością dość nowatorska jak na polskie warunki książka kulinarna, jednak dla miłośników medycyny chińskiej i zdrowego stylu życia będzie to świetna lektura, z której będą mogli zaczerpnąć wiele przydatnych porad i zmienić swoje podejście do gotowania.

Jedyną, ale też największą wadą książki jest jej język. Pisałam o świetnie wyłożonej filozofii kuchni chińskiej, bo rzeczywiście autorka dość obszernie ją przedstawiła, ale w taki sposób, że dla przeciętnego człowieka, czyli mnie, jest to kompletnie niezrozumiałe. I teraz pytanie brzmi, czy „Praktyczne gotowanie według pięciu przemian” ma przyciągnąć nowe osoby do tego stylu życia, czy też jest to poradnik dla miłośników kultury, medycyny i kuchni chińskiej. Sama mam wrażenie, że raczej skierowana jest do tych drugich i takim czytelnikom mogę tę książkę polecić.




O książce:
Autor: Anna Czelej
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Studio Astropsychologii, wyd. IV, Białystok 2012.


wtorek, 12 lutego 2013

"Trening mentalny" Johanna Pana


tytuł oryginału: Mentales Training für Kinder: Spielend leicht zum Erfolg
wydawnictwo: Helion
data wydania: grudzień 2012
ISBN: 9788324641086
liczba stron: 208
kategoria: poradniki
ocena 5/6


Jestem matką i doskonale sobie zdaję sprawę ile trudu należy włożyć, aby wpoić dziecku zasady życia we współczesnym świecie oraz, by kształtować ich osobowość tak, by sobie mogły poradzić w sytuacjach, gdy mnie przy nich nie będzie. Rodzicielstwo nie jest łatwe i dlatego często posiłkuje się różnorodnymi poradnikami w tym temacie.

Tym razem postawiłam na zapoznanie się z zagadnieniem jakim jest trening mentalny. Czym jest trening mentalny? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poradniku autorstwa Johanny Pana.

Johanna Pana jest kierowniczką ośrodka w okręgu tenisowym Wiesbaden, nauczycielką wychowania fizycznego ,a także matką dziesięcioletniej córki. Od 1995 roku zawodowo zajmuje się wspieraniem rozwoju dzieci w sporcie.

Co autorka właściwie umieściła w swoim poradniku? Johanna Pana większość część poświęciła ukształtowania dziecka, które chętnie się rusza i spełnia swoje sportowe zainteresowania. Jednak pierwsza cześć przedstawia czynniki, które mają bezpośredni wpływ na ową aktywność w wieku szkolnym. Autorka wykazuje, że trening mentalny to całe życie dziecka, od narodzin do momentu, gdy staje się nastolatkiem i wkracza w świat dorosłych.

W treningu mentalnym nieodzowną rolę sprawuje nauka poprzez zabawę. Jest to idealny sposób , aby dziecko nabywało umiejętności rozumienia, koncentracji, współdziałania itp. Ważne jest również określenie granic dziecku, by miało poczucie bezpieczeństwa. W treningu mentalnym ważne jest także zorganizowanie każdego dnia. Pisarka zamieszcza przykładowe tabele i plany dnia , by dziecku ograniczyć stres związane z tym co nie znane.

W książce znajdziemy wiele rad, które mogą podpowiedzieć rodzicom , jak radzić sobie z dzieciakami. Rady odnoszą się również do zajęć niby prozaicznych, jakimi są : sen czy odżywianie. Niby nieznaczące, ale jakby się przyjrzeć, to wiele opisywanych sytuacji można zauważyć w każdym domu. Jak wiadomo człowiek uczy się całe życie.

Chciałabym zwrócić uwagę na oprawę graficzną tej pozycji. Jest ona pełna barw, zdjęć, propozycji zabaw, zajęć sportowych, które możemy wykonywać razem z dzieckiem i tym samym zawężać nasze więzi. Najważniejsze puenty są bardzo dobrze widocznie dzięki oprawieniu je w dodatkowy kolor. Istotne są także podsumowania pod każdym rozdziałem, dzięki czemu możemy szybko do danej myśli wrócić do szukanej kwestii bez zbędnego wertowania kartek.

Komu bym poleciła ten poradnik? Na pewno każdemu rodzicowi, ale także tym, którzy pracują z dzieciaki, gdyż propozycje gier i zabaw, a nawet ćwiczeń fizycznych można by zastosować w każdym przedszkolu , szkole i na jakikolwiek zajęciach dodatkowych.

piątek, 8 lutego 2013

Surowe pożywienie

Po książkę Natalii Rose „Surowe pożywienie” sięgnęłam z czystej ciekawości, przyznaję się do tego. Jednak nie sądziłam, że wyniosę z niej tak ciekawe i praktyczne informacje, a co więcej mnóstwo wspaniałych przepisów.

Natalia Rose to znana amerykańska dietetyczka, twórczyni diety detoksykacyjnej i dyrektor ds. odżywiania w popularnym w Stanach Zjednoczonych spa. Słynie z propagowanie pokarmów niepoddawanych gotowaniu, pieczeniu czy smażeniu. W swojej książce „Surowe pożywienie” przedstawia jak można zmienić styl życia, zyskując zdrowie i energię.

Poradnik podzielony jest na trzy części. Pierwsza tłumaczy jak funkcjonuje organizm człowieka, skąd czerpiemy energię. Autorka przedstawia pięć kategorii według których dzielimy pokarmy, a także pokazuje które możemy ze sobą łączyć, by zapewnić prawidłowy metabolizm. Bardzo mocno krytykuje modę na jedzenie szybkie i tłuste. Wytyka popełniane błędy, podaje przykłady jak nieprawidłowo skomponowane posiłki odbierają nam energię i sprawiają, że jesteśmy ociężali i zmęczeni. Mimo, że Natalia Rose zaznacza, że jej książka nie ma celu propagowania wegetarianizmu to bardzo mocno podkreśla swój negatywny stosunek do jedzenia mięsa. Wprawdzie wspomina, że spożywając mięso można dokonać wspaniałych postępów w oczyszczaniu organizmu, ale w trakcie lektury wyczuwałam potępienie w słowach autorki.

W drugiej i trzeciej części Natalia Rose prezentuje mnóstwo różnych przepisów, a także propozycje na śniadanie, obiad i kolacje, które można wykorzystać podczas pierwszych dwudziestu jeden dni zmiany stylu spożywania. Znajdziemy także test, który pomoże nam określić nasze potrzeby. Jednak to co najbardziej mi się spodobało to proste przepisy z wykorzystaniem przede wszystkim warzyw i owoców. Jedne i drugie uwielbiam, więc z przyjemnością wykorzystam pomysły na smaczne potrawy, choć z pewnością nie będę stosować się w pełni do porad autorki, to jednak wiele z nich wcielę w życie, a raczej w menu.

Zachęcam do zapoznania się z „Surowym pożywieniem” Natalii Rose. To bardzo dobry poradnik wskazujący jak można jeść zdrowiej i smaczniej, zyskując zdrowie, energię i lepsze samopoczucie. 

Za książkę serdecznie dziękuję Pani Irenie i Studiu Astropsychologii



O książce:
Autor: Natalia Rose
Tytuł oryginalny:  "Raw food life force energy"
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Projekt okładki: Tomasz Piłasiewicz
Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.


poniedziałek, 4 lutego 2013

"Dieta sokowa"

Każda z nas chce być piękna i szczupła. Nie oszukujmy się, każda kobieta miała, ma lub będzie miała w swoim życiu taki moment, gdy postanowi przejść na dietę. A że od lat specjaliści zasypują nas różnego typu dietami, coraz to nowszymi, które jak czasami się okazuje, są bardziej lub mniej korzystne dla organizmu, to może przebierać w propozycjach jak w ulęgałkach.

Jason Vale, trener zdrowego stylu życia, mówca motywacyjny, trener gwiazd i twórca diety sokowej postanowił napisać książkę, w której zawrze całe swoje dotychczasowe doświadczenie. „Dieta sokowa. Zdrowe odchudzanie” to bardzo ciekawy poradnik, który uświadomi nam jak zdrowe odżywianie może nam pomóc w odchudzaniu, ale także poprawić nasze samopoczucie.

Autor nie skupia się tylko na samej diecie. Opisuje jak ważna jest motywacja, zebranie się w sobie i postanowienie, że chcę, nie muszę, tylko chcę. Vale omawia dietę z psychologicznego punktu widzenia, jako nieodłączny element potrzebny do osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu.

Poradnik zawiera mnóstwo przepisów na różne soki, z informacją, jakie korzyści może nam on przynieść. Znajdziemy w nim także plan żywieniowy i listę produktów, które będą nam potrzebne. Ponadto bardzo mile zaskoczył mnie również wykaz potrzebnego sprzętu, z opisem jak zorganizować sobie miejsce w kuchni czy też na barze, by móc szybko i sprawnie przyrządzić sobie napój, a potem nie musieć sprzątać.

„Dieta sokowa” Jasona Vale’a to świetne uzupełnienie codziennego menu. Z pewnością zdrowe, zwłaszcza, że autor przedstawia soki, jako część jadłospisu, a nie jego podstawowy element. Książka jest tak podzielona, by łatwo było odnaleźć w niej poszczególne przepisy, składniki, listy produktów i przykłady codziennej diety.

Sama zawsze lubiłam soki i piję ich całkiem sporo, ale poradnik Jasona Vale’a zachęcił mnie by zacząć samej je przygotowywać. 
 
Za książkę serdecznie dziękuję Pani Irenie i Studiu Astropsychologii 
 

 
 
O książce:
Autor: Jason Vale
Tytuł: "Dieta sokowa"
Tytuł oryginalny: "7lbs in 7 days super juice diet"
Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2012